Saanko esitellä teille tämän vuoden isoimman ja ehkä mielenkiintoisimman projektini: Sisustussuunnittelu Kontti-kierrätystavaratalon tuotteilla Porin Asuntomessuille.
Sisustussuunnittelua taas pitkästä aikaa
Olen tästä projektista ihan mielettömän innoissani. Ensinnäkin siitä, että pääsen taas tekemään sisustussuunnittelua, sillä en ole sitä tehnyt juurikaan sen jälkeen, kun meistä tuli Canonini kanssa bestikset. Valokuvaus on vienyt niin mennessään, ettei aikani ole juurikaan näihin töihin enää riittänyt, mutta nyt se pistetään riittämään.
Koko sisustus toteutetaan kierrätystuotteilla
Innoissani olen myös siitä, että pääsen suunnittelemaan tämän kohteen Kontti-kierrätystavaratalojen tuotteilla. Ja tämä, jos mikä takaa sen, että sisisustuksesta tulee persoonallinen ja varmasti erilainen kuin muissa asuntomessukohteista. Ja siitähän meillä pidetään. Persoonallisuus edellä - ihan kaikessa. Myös sisustuksessa.
Konteissa laitetaan hyvä kiertämään
Jos joku ei vielä tiedä, niin Kontti on Punaisen Ristin Kierrätystavaratalo, jossa myydään ihmisten sinne lahjoittamia tuotteita aina huonekaluista vaatteisiin ja muihin kodin tarpeellisuuksiin. Ostoksista saatavat tulot menevät hyväntekeväisyyteen ja Suomessa se tarkoittaa sitä, että noin kaksi kolmasosaa varoista kohdistuu kotimaan auttamistyöhön ja loput menevät SPR:n katastrofirahastoon. Niin tai näin - Lahjoittamalla saa hyvää aikaan, ja ostamalla myös.
Sisustus, joka muotoutuu ajan kanssa
Nyt kun olen noin kuukauden päivät kierrellyt Kontteja ympäri Suomea, niin täytyy sanoa, että on ilo huomata, kuinka hyväkuntoisia tavaroita sinne lahjoitetaan. Se helpottaa ainakin tätä minun projektiani, vaikka ihan helpoimmasta päästä tällaisen asuntomessukohteen sisustaminen ei tule olemaan, sillä se muotoutuu pikkuhiljaa. Hyvin pitkältihän sisustusta tulee sanelemaan se, mitä Kontteihin lahjoitetaan ja mitä sieltä tulee löytymään tässä kevään mittaan. Olenkin suunnitellut tällä hetkellä suurempia linjoja, tunnelmaa, tyyliä ja värivalintoja itselleni, jotta ajatus pysyisi kirkkaana koko projektin läpi. Kontti-tavarataloihin olen puolestani toimittanut erilaisia moodboardeja siitä, mitä ollaan mihinkin huoneeseen hakemassa. Ja toivon, että siellä alkavat vilkkuvalot pyörimään ja kuumat linjat soimaan joka kerta, kun jossain päin Suomea tulee eteen joku sellainen huonekalu tai muu sisustustavara, jonka olen johonkin moodboardiin laittanut.
Minä kutsun teidät kaikki kesällä Poriin
Yksi suurimpia innostuksen aiheitani tässä projektissa on se, että tämänvuotiset Asuntomessut pidetään PORISSA, minun synnyinkaupungissani. Ja Porihan on ihan parasta, mitä Suomen länsirannikolla on tarjota. Siellä on iki-ihana Kirjurinluto, kaunis Yyteri, kesällä musiikin ystäville jazzailua sekä valveutuneemmille kansalaisille SuomiAreena. Ja nyt, tulevana kesänä vielä meille himosisustajille ja rakentajille näiden lisäksi myös Asuntomessut.
Eikä siinä vielä kaikki. Porissa on parasta myös ihmiset. Sieltä löytyy paljon sisäänpäin lämpiäviä, hieman juroja, mutta pääosin hyvin luotettavia ihmisiä, jotka eivät todellakaan vaivaa ulkopaikkakuntalaisia millään tekopyhillä hymyillä tai small talkilla. He innostuvat vain Porin Ässistä. Joten jos haluat ottaa paikallisiin kontaktia, ja saada edes kolme-sanaisia vastauksia niin tuolla aiheella on hyvä avata keskustelu. Muussa tapauksessa he jättävät sinut ihan varmasti rauhaan. Kun ystävystyt edes yhden paikallisen kanssa, niin sinulla on ystävä eliniäksi. Ellet sitä ennen petä hänen luottamustaan tai mene arvostelemaan heidän omaa jääkiekkojoukkuettaan. Se on pyhä!
Kuka kumma voi siis olla tulematta ensi kesänä Poriin, kysyn vain?
Siis aivan mahtava projekti!!! Onnittelut siitä! Ja kyllä minun raumalaisena tulee ehdottomasti käydä rakkaassa naapurikaupungissa asuntomessuilla...onhan ne kerrankin tosi lähellä. Ja mainittakoon, että on Porissa sekin hyvä puoli, että sen naapurikaupunki on aivan ihana Rauma!!!! <3 :D
VastaaPoistaKiitos, kiitos, kiitos :)
PoistaPorissa on monta hyvää puolta ja naapurit kuuluvat ehdottomasti siihen. Rauma on ihana!
Onnittelut pääsystä mukaan moiseen projektiin! Siinä on kyllä kerrassaan: Asuntomessut, Pori ja kierrätyssisustus. Niin ja hyväntekeväisyys. Kuulostaa mielenkiintoiselta. :)
VastaaPoistaKiitos, irina :)
PoistaTässä on aika monta osatekijää, joista tykkään :) Mahtava projekti!
vau, ihanan homma. Kerrankin jotain miksi todellakin kannattaa menna messuille :) Itse taidan olla Kontin vakkari asiakas, sieltä on löytynyt jo paljon hyvää ja kaunista omaan ja lasten koteihin.
VastaaPoistaNiin ja Porissa en ole ikinä käynyt, joten sekin on pakko vissiin korjata, koska vävy-ehdokas on sieltä kotoisin ;)
Ihania hetkiä projektin parissa <3
Kunpa nyt pystyisin vastaamaan näihin kaikkiin odotusarvoihin... parhaani teen :)
PoistaMinäkin olen löytänyt Konteista vaikka mitä ja usein käynkin shoppaamassa sieltä kaikenlaista kuvausrekvisiittaa. On meiltä muutama huonekalukin päätynyt sinne myytäväksi.
Sinulla on nyt tuplasyy tutustua Porin kaupunkiin ja sen asukkaisiin :)
Moi. Ihan huippu projekti sinulla. Itse tykkään Kontista ja heidän ideologiansa on hyvä. Myös se että kierrättämistä ja sillä sisustamista nostetaan ihmisten tietoisuuteen on ihan loistavaa. Mutta on siinä haastettakin. Tuurista kiinni mitä matskua sattuu löytymään. Tsempit.
VastaaPoistaNo eikö olekin?! Tämä on huippua :)
PoistaHieman pelonsekaisella jännityksellä odottelen, mitä Konteista tulee vastaan ja pidän peukkuja, että muutamat toiveet toteutuvat :)
Mahtavaa Frida <3
VastaaPoistaNiinpäs onkiiiiiin :) :) :) Ihan mahtava projekti tälle vuodelle <3
PoistaKuulostaa mielenkiintoiselta projektilta. Itse odotan kovasti ensi kesän messuja ja nyt pääsen varmasti käymäänkin, kun naapurikaupungissa messut on. Jään seuraamaan projektisi edistymistä!
VastaaPoistaTämä on aivan mahtava projekti, joka tulee elämään koko ajan. Ja se pitää kyllä mielenkiinnon yllä. Olen todella innoissani itsekin :)
PoistaUijui, miten hienoa! Siis sekä sulle, että Kontille 😊 tulee varmasti aivan upea kohde!
VastaaPoistaToivottavasti tulee hieno... vähän itseäkin jännittää, että mitä kaikkea löydän sinne :)
PoistaIhan huippu projekti! Kontti on yksi mun lempparipaikoista ostaa kaikkea sisustukseen liittyvää. Joten pitäisiköhän lähteä pitkästä aikaa asuntomessuileen ensi kesänä. :)
VastaaPoistaEhdottomasti ensi kesänä Poriin... ja oikeassa olet Kontti on pullollaan vaikka mitä aarteita :)
PoistaVoi miten hieno projekti tämä tulee olemaan. Oikein jo odotan lopputulosta. Kontista olen itsekin löytänyt paljon tuunattavaa <3
VastaaPoistaOlen niin innoissani tästä, että en itsekään malttaisi odottaa, mitä tuleman pitää :)
PoistaSiis wau mikä projekti! Ihan mahtavaa! Ja sä oot ehkä kaikista ihmisistä juuri paras tyyppi suunnittelemaan kierrätysteemaista sisustusta ja vieläpä sinne Poriin <3
VastaaPoistaVoi kiitos, Jossu... olipa kivasti sanottu :) Tykkään kyllä tehdä tällaista kokonaisuutta kierrätysteemalla, joten ehkä osuit ihan oikeaan :)
PoistaNo, totta kai Poriin Asuntomessuille, syyksi riittää ihan pelkästään tämä Konttikohde. Viis niistä juroista porilaisista! No, ei vaiskaan. ;)
VastaaPoistaNo hyvä! Ja kaikki kaverit mukaan kans :)
PoistaSiis ihan mieletön projekti sulla. Onnittelut!
VastaaPoistaKiitos, kiitos, kiitos, Pia <3
PoistaMahtava projekti sinulla!
VastaaPoistaPori rules:)
No Porihan on ihan paras!
PoistaMieletön projekti sulla tulossa :), olet varmasti ihan täpinöissään :) Voi, kun pääsisiki käymään pitkästä aikaa messuilla. Siitä onki aikaa kun viimeksi käynyt ja Pori onki ihana kaupunki <3
VastaaPoistaToivottavasti pääset, Päivi tulemaan... minulla on hieman sellainen fiilis, että näistä bileistä ei kannata jäädä pois :)
PoistaKuulostaa upealta ja mielenkiintoiselta!
VastaaPoistaHauska nähdä, mitä ihanaa keksit.
Tsemppiä projektiin!
Oikein innolla itsekin odotan, miltä kokonaisuus tulee näyttämään. On ihan mahtavaa!
PoistaUpea juttu Frida ja onnea tätäkin kautta ❤ Ehdottomasti tulossa Poriin ja asuntomessuille. Tästä tulee mielenkiintoinen projekti!
VastaaPoistaHyvä, hyvä... Poria kohti siis :)))
PoistaMahtava projekti ja ihana väripaletti! Persoonallisuus ja kerrostuksellisuus sisustuksessa ovat tervetulleita trendejä. "Katalogikotien" aika onneksi tällä kertaa ohi.
VastaaPoistaSiis ihan mahtava! Ja niin erilainen ja siksi ihan super mielenkiintoinen :)
PoistaSiis niin siistii! 😊✌🏻 Oon niin iloinen puolestasi, nyt pääset toteuttamaan tuota haavettasi.😘
VastaaPoistaNiin onkiiiii... siistii :)
PoistaKiitos, Tiina <3
Mahtis homma ❤️ Meillä onkin Porin reissu jo kalenterissa. Samalla treffataan Porin sukulaisia eli niitä Ässä-faneja :D
VastaaPoistaTodellakin... ja hienoa että Pori on jo merkitty kalenteriin ässä-fanien kera :)
PoistaHienoa ja todentotta upeaa päästä suunnittelemaan kohde messuille! Itselläni on myös upea tilaisuus olla mukana yhdessä kohteessa :D
VastaaPoistaHauskasti kirjoittelit porilaisista :D Kyllä tänne yksi naapurikaupunkilainenkin on sujahtanut joukkoon ;)
Kesällä kaikki messuille! :D
No voi, miten mahtavaa sinullekin. Onnea siis sinne myös. Ehkäpä treffaillaan asuntomessuilla :)
PoistaPori pitäisi olla jokaisen kesämatkailijan kohokohta!