Niin paljon on tullut tuuletettua ja viiletettyä viime viikkojen aikana, etten ole kotia saanut vielä ihan valmiiksi. Taulut nojailevat seiniin, kattovalaisimet ovat jossain kaapin perukoilla ja verhot ovat varmaankin alakerran varastossa, koska en ole niitä nähnyt sen jälkeen kun pakkasin ne vanhasta kodista siististi laatikkoon.
Eipä paljon haittaa. Tähän ikään mennessä on jo ymmärtänyt sen, että koti on ikuisuusprojekti, eikä se ole koskaan ihan täysin valmis. Ja itseasiassa tykkään tällä hetkellä kovasti tällaisesta verhottomasta elämästä, kun valoa tulvii ikkunoista ja ovista. Taulutkin varmaan asettuvat sitten seinille, kun on sen aika ja kattovalaisin kaivetaan esiin viimeistään alkusyksyllä, kun luonnonvalon määrä alkaa taas vähenemään.
Tämä on siis uuden kotini yhdistetty ruokailu- ja työtila. Tai siis virallisesti tämä tila on kai ollut yhdistetty ruokailu-olohuone, mutta koska haluan tehdä juuri tässä huoneessa töitä, niin pistin huonejärjestyksen ihan uusiksi. Nyt on vitriinikaappi täytetty kameravarusteilla ja toimistotarvikkeilla. Tietokone on vallannut tori.fi:stä löytämäni valkoisen ruokapöydän toisen päädyn, jolloin erillistä työpöytää ei enää tarvittu. Arkena meidän miniperheemme mahtuukin hyvin syömään ruokapöydän toisessa päässä, vaikka työt olisivatkin leväällään. Ja jos oikein paljon tulee ruokailijoita, niin tietokoneen saa nostettua pois ja itse pöytään saa laitettua vielä jatkopalat molempiin päihin, jolloin siitä tulee yhteensä kolme metriä pitkä. Mikäs sen mukavampaa.
Tuoleissa alkaa löytymään jo pientä mix and match-tyyliä. Talonpoikaisrokokootuolit ovat Saima-mummon vanhat, punainen työtuolini on hankittu tori.fistä ja muutama täydennys tuolirepertuaariin tuli hankittua juuri ennen ylioppilasjuhlia Ikean löytönurkasta. Näillä mennään siis iloisesti eteenpäin, kunnes jotain parempaa tulee vastaan.
Pääasia, että saan työskennellä ison pöydän ääressä, valoisassa tilassa, joka muuntautuu moneen ja palvelee vielä ruokailijoitakin.
Oi kuinka kaunista <3!
VastaaPoistaKiitos, Pia <3
PoistaIhanan näköistä! :)
VastaaPoistaKiitos, kiitos, Irina :)
PoistaIhanalta näyttää <3
VastaaPoistaKiitos ja thänks... kyllähän täällä viihtyy :)
PoistaIhana koti! Huikea tunnelma!
VastaaPoistaKiitos, kiitos, kiitos :)
PoistaTodella kaunista!
VastaaPoistaNiin sinun oloinen :)
Ihanaa juhannusviikkoa!
Kiitos, Hanne... mä niin viihdyn täällä :) :) :)
PoistaIhanaa juhannusta myös sinulle.
Sisustus on niin varmaa Fridan näköistä ja käsialaa, kaunista on!
VastaaPoistaTaitaa johtua siitä, että huonekalut eivät ole vaihtuneet moneen, moneen vuoteen - heh :)
PoistaKaunista ja kotoista! Juuri sellainen tunnelma, mistä minäkin tykkään eikä ole toista samanlaista!
VastaaPoistaKiitos, Maarit <3
PoistaKodilta tämä tuntuukin, tykkään :)
Kaunista! ❤
VastaaPoistaKiitos, Marita <3
PoistaTodella upea, niinkuin sinulta voi odottaakin ❤
VastaaPoistaKiitos, ihanainen <3
PoistaOi miten kaunista! Onnea uuteen kotiin! Tuo valkoinen vitriini on kyllä piste i:n päällä <3
VastaaPoistaKiitos <3
PoistaNyt pääsee vitriinikin kunnolla esille. Edellisessä kodissa kun se oli sullottu makuuhuoneeseen :)
Kaunis ja tyylikäs koti. Paljon onnea uuteen kotiin! <3
VastaaPoistaKiitokset sinulle :)
PoistaTäällä on kyllä hyvä olla...
Aivan ihanan näköistä <3
VastaaPoistaKiitos, ihanainen... kyllähän täällä viihtyy :)
PoistaOnpa ihanan näköistä. Osaat luoda kodikkaan rennon interiöörin.
VastaaPoistaKiitos sinulle :)
Poista