Koulupäivät ovat nyt takanapäin ja viikonloppuna meille jaettiin tutkintotodistukset.
Viimeiseen asti pysyivät koulupäivätkin mielenkiintoisina, sillä meillä oli aiheena ruokakuvaus ja kokkina näissä kuvauksissa toimi huippu-taitava Teresa Välimäki.
Olen itseasiassa aika tykästynyt ruokakuvaukseen. Sääli, että olen keittiössä niin onneton, etten saa oikein mitään arkisesta ruoasta poikkeavaa aikaiseksi. Vaikka olisihan siinäkin haastetta, kun yrittää saada normiruoasta mielenkiintoisen näköistä kuvaa aikaiseksi.
Parina aamuna kun matkasin Helsingin keskustaan, oli ihan pakko kaivaa kamera laukusta, kun Esplanadin jouluvalot ja punainen auringinnousu melkein salpasi hengityksen. Kyllä meillä Suomessa vaan on kaunista, vaikka lunta ei olisikaan.
Ihan innoissani olen tästä suorittamastani tutkinnosta. Edelleen rakastan kameran kanssa kulkemista, hetkien ja tunnelmien ikuistamista. Sopimattomien asioiden poisrajaamista, näkymän muuttamista toisinaan kokonaan mustavalkoiseksi. Kävin viimeviikolla Henri Cartier-Bressonin valokuvanäyttelyssä, ja jäin haaveilemaan, että jonain päivänä minäkin haluan ikuistaa jotain merkityksellistä kamerallani. Jotain sellaista, joka koskettaa muita ja jättää tunnejäljen katsojaansa. Siinäpä pientä haastetta kerrakseen, mutta eikös sellaisia juuri tarvitakin elämässä :)
Omat valokuvaussivut on edelleen työn alla, mutta sen verran innoissani olin torkkarista, että facebook-sivut (klik, klik) sain tehtyä ja muutamat kuvatkin sinne jo tallennettua.
Upea kuvaaja oletkin ja upea <3
VastaaPoistaKiitos, kiitos, darling <3
PoistaOnnea valmistumisen johdosta!
VastaaPoistaKyllä sun kuvat on vaan niin hienoja, että olis luullut sun olevan jo pitkän linjan ammattilainen. Itse kun en osaa edes perusteita kuvauksesta enkä osaa edes uutta kameraa käyttää :D
Ihanaa uutta viikkoa!
Kiitos, Tuija
PoistaTämä on kuule ihan jatkuvaa oppimista... nytkin mietin, että mitä kursseja sitä seuraavaksi kävisi. Perusteet pitää tietenkin olla hallussa, ja sitten voi alkaa taiteilemaan kuvista omannäköisiä. Nyt vain ilmoittaudut jollekin kurssille, niin kyllä se siitä lähtee :)
Onnea vielä tätäkin kautta, Huippua! Unelmat toteutuvat...kun jaksaa uskoa... <3 ( ja tehdä töitä )
VastaaPoistaKiitos, ihanainen... facessa olikin jo vino pino onnentoivotuksia <3
PoistaUnelmiin on uskominen, kun vain paljon tekee työtä niiden eteen... täältä tullaan :)
Onnea Frida <3
VastaaPoistaKiitos, Heini <3
PoistaOnnitteluni :)
VastaaPoistaKiitti, ihanainen <3
PoistaOnnea hurjasti ja paljon töitä!!
VastaaPoistaKiitos, Hanni <3
PoistaTöitä tänne vain... kyllä minä kuvaan ja toteutan :)))))))
Onnea vielä tätäkin kautta ja facebookissa jo tykkäänkin kovasti uusista sivuistasi.
VastaaPoistaIhanaa viikkoa Frida <3
Kiitos, Outiliini <3
Poistakivasti olikin jo ekana päivänä tullut peukutuksia tuonne uudelle sivulle :)
Onnea tätäkin kautta, aivan ihanaa, että olet saavuttanut tuollaisen upean etapin! Nyt vain kohti seuraavaa haavetta <3
VastaaPoistaKiitos, Irina <3
PoistaMä olen ihan tohkeissani tästä... nyt vain uudet haasteet kehiin:)
Paljon onnea! <3 Itsellä haaveissa samainen todistus vielä joku päivä.
VastaaPoistaKiitos, Marina
PoistaHienoa... nyt vain haaveita kohti :)
Onnea ja menestystä! Hieno juttu!
VastaaPoistaKiitos, kiitos, Elsa <3
PoistaHymy on kyllä herkässä... nyt vain paljon töitä ja iloista mieltä, niin haaveetkin saattaa toteutua :)
Onnea, Frida - hieno saavutus! Ja upeita kuvia, kiitos <3
VastaaPoistaKiitti, ihanainen Lady <3
PoistaOlen itsekin ihan innoissani...
Onnea onnea ihana Frida ♥ Upeita kuvia ja upea saavutus! Nyt vain kohti seuraavaa unelmaa :)
VastaaPoistaKiitos, kiitos, Jossu<3
PoistaTäältä tullaan....
Oikein paljon onnea sinulle <3 <3 Aivan ihana saavutus ja saat olla ylpeä itsestäsi! Happy for you!
VastaaPoistaKiitos, darling <3
PoistaOlisin kyllä voinut jatkaa vielä kaikenmaailman jatkokursseille, koska koulussa oli niin kivaa :)
Onnea Frida!! Sun kuvat on niin upeita, vähän kateeksi käy kun omat taidot ovat vielä aivan lapsenkengissä... Kyllä minunkin pitäisi ammattilaisten oppiin! :)
VastaaPoistaKiitti, Anu
PoistaEi kannata ollenkaan kadehtia.. kamera vain käteen ja harjoittelemaan, kyllä se siitä lähtee :)
Onnea! Sulla on jo monta sellasita otosta tallessa, jotka aiheuttaa tuntemuksia.
VastaaPoistaHyviä, iloisia, lämpimiä ja onnellisia. Lohduttavia!
Mutta tiedän kyllä tunteen; maailmassa on niin paljon kauneutta ja minulla niin vähän aikaa. Kaikkea en ehdi nähdä ja se sattuu. <3
Voi, kuinka kiva kuulla, että nyt jo olen saanut nostatettua tunteita pintaan näillä kuvillani <3
PoistaTästä lähtökohdasta on ihan huikea jatkaa eteenpäin...
Ihan mielettömän upea juttu Frida! Onnittelut vielä kerran :)Kuvasi puhuttelevat minua aina.
VastaaPoistaHenri Cartier-Bressonin valokuvanäyttely oli pysäyttävän kaunista katsottavaa...
Olen käynyt kerran mutta varmaan vielä toisen kerran tulee käytyä.
Kiitos, kiitos, Marjo <3
PoistaTuo näyttely oli kyllä ihanaa katseltavaa. Kunpa sitä itse joskus yltäisi lähellekään samaa :)
Suuret ja lämpimät onnittelut!♡ Ulla CW:sta kertoikin tästä silloin kun siellä kävin.
VastaaPoistaKiitos, Titti <3
PoistaJoo, koulun penkillä on tullut istuttua aina aika ajoin - kyllä Ulla tietää :)
Upeaa Frida, lämpöiset onnittelut opinnoista <3
VastaaPoistaJa totta, aina sitä vaan haluaisi oppia lisää! Minäkin olen nyt ilmoittautunut jo kolmelle kurssille alkuvuonna : ) Kertakaikkisen kauniita ovat nämä sinun kuvat ja erityisesti ihailen tarmoasi laittaa töpinäksi : ) Minä olen melkoisen hidas siinä suhteesssa - tosin omat Fb-sivut sain sentään viime viikolla minäkin aikaiseksi ; ) Kotisivut ovat samaten työn alla, nyt vain pitäisi pusertaa ne valmiiksi.
Oikein hyvää joulun odotusta, paljon töitä ja iloa :D
Kiitos, Päivi <3
PoistaMä jo nytkin kartoittelen kaikkia mahdollisia muita kursseja tähän jatkoksi... ja joo, ne nettisivut pitää vielä tehdä :)
Paljon töitä toivotaankin... ihanaa joulun odotusta myös sinulle :)
Sen huomaa kuvistasi, että kuvaamista rakastat <3 Onnea uudelle! Ja olet kyllä todellakin JO koskettanut kuvillasi täällä blogissa <3
VastaaPoistaKuinka kiva kuulla, että kuvien tunne välittyy läpi :) Ihan parasta palautetta:))))) Kiitos!
PoistaMukavaa joulun alusaikaa...
Onnea tutkinnosta! Enpä tiennytkään että ollaan yhtä aikaa oltu Helsinki Design Schoolissa! Itse petyin kouluun, mutta varmaan riippuu tutkinnostakin. Ja sähän olet ihan ammattilainen jo ennen koulutusta, mahtavia kuvia aina!
VastaaPoistaAi niinkö?! No, onpa harmi... mitä opiskelit siellä?
PoistaMä kyllä tykkäsin koulusta, ja etenkin siitä, että kaikki opettajat ovat alalla työskenteleviä kuvaajia ja olivat ihan huippuluokkaa :)
Kävin muotitoimittajaopinnot, jotka päättyivät kesäkuussa vuoden jälkeen. :)
PoistaAi, okei... toivottavasti kuitenkin jotain hyödyllistä jäi opintieltä matkaan :)
PoistaPaljon ja hirmuisesti onnea vasta valmistuneelle!
VastaaPoistaKiitos, kiitos ihan valtavasti ja paljon :)
PoistaAi miten hienoa! Paljon onnea!♡ Sä olet kyllä niin taitava. Mä oon ihan sun fani!
VastaaPoistaVitsit kuule... oon ihan fiilisksissä! Ja kiitos sinulle ihanainen näistä sanoistasi. Kiva tietää, että mulla on ainakin yksi fani :) Täytyypä muistaa kertoa pojille, josko vaikka olisivat sitten hieman ylpeämpiä äidistään - hehee :)))))
PoistaAi miten hienoa! Paljon onnea!♡ Sä olet kyllä niin taitava. Mä oon ihan sun fani!
VastaaPoista:)
PoistaIHANAA -Onneksi olkoon darling <3
VastaaPoistaKiitos, Sanna <3
PoistaOn tää vaan niin hienoa. Taas olen saanut aikaiseksi jotain hyödyllistä ja mukavaa:)
Oikein paljon onnea! Ihan huippua :-) Ehkäpä sitä itsekin vielä joskus innostuu... :-)
VastaaPoistaKiitos, Lyde
PoistaKannattaa kyllä innostua... kuvaaminen on hauskaa :)
Onnea Frida, miljoonat tähdet taivaalla tuikkivat juuri nyt juuri sinulle <3
VastaaPoistaNo niin, nyt odottelemaan sitä siun valokuvanäyttelyä :)
Mie sain ostettua vihdoin oman kameran eli olen vasta alkeissa valokuvaamisen opettelun pitkällä tiellä...
Kiitti, Sari :)
PoistaMeillä on kurssikavereiden kanssa yhteinen valokuvanäyttely tulossa keväällä, joten sillä aloitetaan :))))
Se, että hankkii kameran, on hyvä alku... nyt vain paljon kuvia muistikortille:)
Paljon onnea! Kuviasi onkin aina kiva käydä ihastelemassa! :)
VastaaPoistaKiitso, Jenna :)
PoistaKiva kuulla, että tykkäät käydä täällä fiilistelemässä :)
Lämpimät onnittelut Frida <3 Valtava puristus on nyt takana päin,
VastaaPoistakädessä avaimet loistavaan valokuvaajan uraan!
Kuvasi koskettavat syvältä sydämen syövereistä, ainakin minuun
ne ovat jo jättäneet pysyvän tunnejäljen.
Oikein ihanaa joulunaikaa!
Kiitos, Teija :)
PoistaOlipas kauniisti sanottu... Olet ihana, ja minä olen ihan otettu näistä sinun sanoistasi <3
Tunnelmallista joulun odotusta sinulle...
Hurjan paljon onnea sinulle Frida <3 Sulla on aina upeat kuvat :)
VastaaPoistaKiitos, kiitos, Sanna :)
PoistaIhan huippua, että kuvat miellyttävät silmää :)
Paljon Onnea!!
VastaaPoistaKiitos, Klaara :)
PoistaOnnea! Sun blogi ainakin on jo nyt pullollaan toinen toistaan kauniimpia kuvia, tykkään kovasti. :)
VastaaPoistaKiitti, ihana <3
PoistaKiva, että tykkäät, vaikka ainahan on parantamisen varaa, eiks niin :)
Suuret onnittelut, niin kauniita kuvia <3
VastaaPoistaKiitos, Susanna:)
PoistaMä niin haluaisin koko ajan pyöriä kameran kanssa ja tallentaa kaikkea kaunista ympärillä :)
Suuret onnittelut, niin kauniita kuvia <3
VastaaPoista:)
PoistaOnnittelut sinulle ihanainen tätäkin kautta! Sulla oli mukana ainakin yksi "sininen kuva", hih. Nättiä on meidän pääkaupungissa, näin on näreet. Kävin mieheni kanssa Espan näkymää ihailemassa, kun käväistiin syömässä Olossa. Siitä käynnistä jäi talteen vain muutama kuvanen fb-sivuillani :-) Ihanaa torstai-iltaa sulle, vaikka vettä sataakin.
VastaaPoistaKiitos, kiitos, darling <3
PoistaMulle tuli sininen-innostus sun kuvien kautta:)))) Tuo aamu oli ihan tummansininen, ihana!
Heips Frida! Upeita kuvia sulla. Onnea kovin valmistumisesta! Hieno suoritus!
VastaaPoistaItsekin joskus vuosia sitten haaveilin valokuvaajan, lähinnä valokuvataiteen tutkinnon, suorittamisesta. En edes saanut haettua mihinkään.
Moikka moi, ja kiitos:)
PoistaKävin kurkaamassa... huikeita kuvia sinulla löytyy linkin takaa. Et sinä mitään tutkintoa tarvitse, olet nyt jo taitava:)
Onnea onnea murunen! ♥
VastaaPoistaKiitos, kiitos, Tinde <3
PoistaOnnittelut tutkinnosta! Olisiko sinulla vinkata kirjaa tms teosta valokuvaamisen ja kameran käytön saloihin? Sellainen toive on joululahjalistassa, jonka sain teinitytöltä lähetettäväksi pukille ;)
VastaaPoistaMinulla on itselläni vain yksi kirja aiheesta, ja se on Canonin oma "Parempia kuvia". Sitä voin ainakin suositella :) Itse olen saanut omani aikoinaan ensimmäisen järkkärin kylkiäisenä.
Poista