Sadepäivänä kuuluu kulkea villasukat jalassa kotona, ja poltella kynttilöitä. Niin minäkin tein tänään. Paitsi, että innostuin siinä samalla veivaamaan olohuoneen huonekalut ihan uuteen järjestykseen.
Ja, huomaattekos, ystäväiset että ripustin meille myös verhot, ja vaihdoin maton. Kaikki löytyi onneksi varastosta, joten mitään hankintoja ei ole tehty. Verhot ovat hieman lyhyet tähän asuntoon, kun on edellisten ikkunoitten mukaan tehty, mutta ehkä innostun jonain toisena sadepäivänä hieman pidentämään niitä. Ihan pöyristyneenä täällä ihmettelen, että miten tässä samalla, hieman vaivihkaa tänne hiipui värejä. Tai jos ei varsinaisia värejä, niin ainakin vähän sävyjä.
Laskeskelin tuossa, että lamppujakin näyttäisi olevan ihan vain muutama! Tässä juuri arvon, että mitkä laitan myyntiin, ja mitkä säilytän. Ei niitä ihan seitsemää tarvitsisi olla tämän kokoisessa olkkarissa... tiedä, mistä ovatkaan tänne raahautuneet :)
Järjestys on aika kiva ihan vain senkin vuoksi, että nyt sain sohvan keskelle lattiaa. Ei ole ollenkaan mukavaa, jos kaikki huonekalut kiertävät seinillä... boring!
Ja tiedättekös mitä, minulla on uudet hampaat! Kävin nyt illalla uudemman kerran hammaslääkärissä paikkauttamassa lohjennutta etuhammastani, ja nyt on taas hymy herkässä :) Kaivoin monet selfiet kännykän kuva-arkistosta, ja näytin niistä hammaslääkärille, millaisen haluan. Minä jopa piirsinkin sen hänelle. Siitä tuli ihan täydellinen, ja nyt on jo uusinkin selfie, uudella hampaalla päivitetty instan puolelle...
Ja tiedättekös mitä, minulla on uudet hampaat! Kävin nyt illalla uudemman kerran hammaslääkärissä paikkauttamassa lohjennutta etuhammastani, ja nyt on taas hymy herkässä :) Kaivoin monet selfiet kännykän kuva-arkistosta, ja näytin niistä hammaslääkärille, millaisen haluan. Minä jopa piirsinkin sen hänelle. Siitä tuli ihan täydellinen, ja nyt on jo uusinkin selfie, uudella hampaalla päivitetty instan puolelle...
Voi miten kivalta uusi järjestys näyttää ja ihania sävyjä on tullut huoneeseen lisää.
VastaaPoistaMukavaa loppuviikkoa!
Kiitos, Outi!
PoistaOnhan tuo kiva ihan vaihtelunkin vuoksi. Ei käy niin tylsäksi elämä, kun hieman siirtää kaappia toiseen paikkaan:)
Mukavaa loppuviikkoa myös sinulle...
Näyttää ihanalta <3
VastaaPoistaKiitos, Johanna <3
PoistaKyllähän täällä nyt kelpaa katsella Beckiä ja Modernia perhettä :))
Tosi hyvältä näyttää! Ja ihania yksityiskohtia. <3
VastaaPoistaKiitos, kiitos HuopaPalloMatto:)
PoistaOnhan tämä taas kivaa vaihtelua. Sitä saattaa ihan tylsistyä, jos kaikki ovat aina samoilla paikoilla...
Kaunista ja ihanaa, että sait hampaat kuntoot! Smile :))
VastaaPoistaSMILE :)
PoistaEi ollut kuulkaa yhtään kivaa, kun ei voinut kunnolla edes hymyillä...
Kaunista - paljon ihania yksityiskohtia. Mukavaa päivää :)
VastaaPoistaKiitos sinulle, ihanainen<3
PoistaJa mukavaa kesäpäivää myös sinne...
Kyllä on Frida nättiä. Valoisaa ja värikästä, epäsuomalaista, hyvällä tavalla. Onnea standardihampaista. ;)
VastaaPoistaKiitos, Kati!
PoistaJoo, eipä taida olla ihan perussuomalainen koti... ehkä en sellaisessa edes viihtyisi:) Täällä viihdyn, vaikka nyt alkaa olemaan sellainen olo, että jotain pitäisi ehkä karsia. Päätin, että lampuista on hyvä aloittaa:)
HEI... nyt on kuule hymy herkässä. Ei ole mitään niin mukavaa, kuin samaa paria olevat etuhampaat:)
Sun sisustukset näyttää aina niin upeilta! Jos joskus päätätä pitää kurssia teemalla sisuta ja kuvaa, niin olen ihan heti tulossa!:) Uusi hymysi on todella kaunis.<3
VastaaPoistaVoi kiitos, ihanainen Taina:)
PoistaKyllähän me voidaan alkaa kursseja järjestämään:))) Hymy on nyt kunnossa, ja sekös on mukavaa...
Niin kaunista ja olet Frida saanut minutkin ihastumaan mustaan, väri jota ajattelin ettei ikinä meille tulisi. No ei ole vielä tullutkaan, mutta kenties. :)
VastaaPoistaKaunista loppuviikkoa <3
Tarpeeksi monta kertaa, kuin käyt täällä kurkkimasa näitä mustia huonekaluja, niin niitä alkaa tulla teillekin:))) Väitän, että sopii mihin tahansa kontrastia antamaan, joten pensselit esiin:)))
PoistaNiin kaunista! Aloin jo kuvien perusteella suunnitella omaankin olohuoneeseen lisää värejä. Musta vitriinikaappi on kiva, mistä olet hankkinut?
VastaaPoistaKiitos, Huldiina:)
PoistaMä olen perinteisesti ollut hieman värivammainen, joten tämä on jo huikea muutos meikäläisen kodissa... kyllähän nuo sävyt antavat ihanaa kotoisuutta tänne, täytyy myöntää:)
Musta vitriini on isoisäni vanha. Ollut aikoinaan vaatekaappi, johon on laitettu oviin lasit. Tykkään itsekin ihan täysillä :)
Upeaa ja täysin nyt sun ihanaa tyyliä <3 Kyllä tästä saa inspiraatiota omaankin kotiin!
VastaaPoistaSohva on niin hyvä tuossa, kaikki sun ihanat huonekalut saa valoa osakseen.. Sä oot niin hyvä tuossa että saisit tulla meillekkin pyörittämään kalusteita, kun itse jumittuu aina samaan ;) Mä tykkään eniten tuosta ikkunan edessä olevasta Budha-arkku kokonaisuudesta <3
Kiitos, Jonna!
PoistaHienoa, että tästä saa inspiraatiotakin:) Mä niin tykkään veivaa, veivaa, veivaa huonekaluja, että hyppään autoon ja tulen samantien teille:)))
Mäkin tykkään tuosta Buddhasta arkun päällä - kyllä meillä on sitten hyvä maku:)
Todella kaunista! Samalla jotenkin tosi boheemia, mutta kuitenkin erittäin tyylikästä<3 Niin, ja onnea uudesta hymystä:)!
VastaaPoistaMä tykkään boheemista, joten kiitos!
PoistaMinusta kaikki tavanomainen on tylsää... kyllä pientä tvistiä pitää olla, eiksniin:)
Hymy on nyt herkässä... oujee!
Aina yhtä kaunista!
VastaaPoistaKiitos, kiitos, ihanainen <3
PoistaVälillä kyllä tekisi mieli laittaa kaikki uusiksi, mutta loppujen lopuksi mä tykkään näistä tavaroista niin maan paljon, että päätyisin kuitenkin ihan samanlaiseen:)
todella kaunis ja inspiroiva olohuone! ihanien sävyjen yhdistelyä. :)<3
VastaaPoistaKiitos, ihana, ja mukavaa että jätit kommentin, niin minäkin löysin sinun blogiisi. IHAN HUIKEITA KUVIA!!! Jäin heti koukkuun:)
PoistaUpeasti sisustettu olohuone <3 Niin kaunis ja ihanat sävyt. Sohva on kerrassaan täydellinen tuohon sisustukseen.
VastaaPoistaKiitos, Jaana... itse viihdyn kyllä ihn hyvin:)
PoistaAhdistaa, liikaa kaikkea, vaikkakin itsesi mielestä sopivasti, ei natsaa. Kyllä karsiminen kannattaa, kuka jaksaa siivota noita nurkkia ja kerätä t a v a r a a nykypäivänä. Liikaa blagiaatiota lehdistä, messuista yms. eli ehdoton EI tolle tavaramäärälle.
VastaaPoistaJa sorry vaan - aika mautontakin vielä. No sunhan on kämppäs
Onneksi makuja on monenlaisia, eikä kaikkia voi, eikä todellakaan tarvitse miellyttää. Meillä on tällaista, ja ihan omannäköiseltä tuntuu. Onneksi on paljon blogeja, joissa minimalismi rulettaa, joten sinäkin voit siirtyä ihan hyvillä mielin vaikka sinne :))))
PoistaNiin nättiä ja kaikki sopusoinnussa. Tyylikäs sisustaja.
VastaaPoistaKiitos, kiitos Retromoderni... Ihan ollaan kyllä viihdytty täälläkin:)
PoistaNäyttääpä ihanalta :)
VastaaPoistaKiitos, Marina!
PoistaKiva kuulla, että tykkäät:))
Oi miten ihanan kodikkaan näköistä! Ihan huippu tuo ison peilin vieressä oleva enkelirelief. Verhot oli kiva lisäys - ehkä munkin pitäis meidän olkkariin jotain laittaa roikkumaan. Meidän olkkarin ikkunoissa ei ole ikinä ollut verhoja ja oon asunut tässä asunnossa aboutiarallaan 7 vuotta.... Mun mies pesi meidän kattoikkunan ekaan kertaa ever - on ollut pesemättä kuulemma n 20 vuotta. Hitaasti mutta varmasti siis mennään meikäläisen kodissa , hih.
VastaaPoistaKiitti Nuppu
PoistaTuo enkeli pääsi tuohon hieman vahingossa, kun oli roikkunut nelisen kuukautta vaatekaapin ovessa:)
Verhot tuntuvat taas vaihteeksi ihan kivoilta. Onneksi tällaiset löytyivät varastosta, eikä tarvinnut lähteä ostoksille.
Tiedän kuule monia, joilla ei ole verhoja, että ole ihan huoletta. Ei niitä välttämättä tarvita:) Nyt teille sitten oikein tulvii valoa sisään, kun on ikkunakin pesty... hyvä, hyvä:)
Kivalta näyttää! Joku sanoo, että keittiö on kodin tärkein paikka, mutta mun mielestä olkkari on vähintäänkin yhtä tärkeä. Tavallisessa kodissa sen on oltava sellainen missä ensinnäkin tietysti viihtyy ja missä oleiluun tarvittava on helposti saatavilla, mutta kaikelle oma paikkansa (kirjat, lehdet, käsityölangat, musa, tv yms). Edustuskodit on tietysti asia erikseen, silloin olkkari voidaan sisustaa enemmän seurustelutilaksi, huomioiden hieman erityyppisiä toimintoja kuin arkiolkkarissa.
VastaaPoistaSinäpä sen sanoit tyhjentävästi :) Minusta on ihanaa kun elämisen jäljet näkyvät joka huoneessa. Juurikin kutimet, lehdet, kirjat... kaikki kätevästi saatavilla.
PoistaMukavaa viikonloppua sinulle, Kikka!
Ihanalta näyttää ja kivaa viikonloppua!
VastaaPoistaKiitos, kiitos, Heini... ja samoin sinulle, muksaa viikonloppua:)
PoistaOi että kun kaunista. Mistä tuo ihana ruskea sohva/ nojatuoliko on?
VastaaPoistaNiin voisin kotiuttaa :)
Ihanaa viikonloppua!
Kiitti, Mirka.
PoistaTuo nahkainen nojatuoli, jota safarituoliksi kutsun, on vanhempieni kotoa ja sohva puolestaan Tampereen Kruunukalusteesta. Ostettu joskus yli kymmenen vuotta sitten. Muistaakseni Natuzzin mallistoa.
Harvat sohvat sykähdyttävät minua, mutta tuon voisin kotiuttaa heti :D
Poistasafarituolikin kelpaisi <3
Ihanaa sunnuntaita
Tämä sohva oli minullakin rakkautta ihan ensisilmäyksellä:)) Lienenkö koskaan kyllästyvän siihen... Muksaa sunnuntaita myös sinulle...
PoistaAivan ihana tyyli sinulla! Jään ehdottomasti seurailemaan. :)
VastaaPoista