Liekö joku kummallinen Murphyn laki, että silloin kun on ompelemiset täysillä käynnissä, niin saumuri hajoaa. Ei ole kuulkaa kivaa, kun yhtäkkiä koneesta ei tule ulos muuta kuin palaneen käryä.
Olin niin kiukkuinen, että ensin vedin peiton korviin (tää just oli tosi hyödyllistä), ja sen jälkeen vasta aloin selvittämään huoltoja ja uusia koneita ja käytettyjä koneita... Minun saumurini on jo reippaasti yli 20 vuotta vanha, sillä olen saanut sen ylioppilaslahjaksi. Mutta kun tuossa googlailin näitä koneita, niin edelleen ihmiset peräänkuuluttavat juurikin tämän mallin nimeen (Bernette 334d). On luotettava ja kestävä, enkä siis ole ainoa, joka tällaista on polkenut vuosikymmenet.
Onneksi selvisi, että vika oli sähköjohdossa ja polkimessa, eikä suinkaan itse koneessa. Ja sekin selvisi taas kerran, että kun elämä joskus koettelee, niin mutakakku auttaa aina!
Meillä ei ollut kuin tomusokeria, joten käytin sitä varsinaisen sokerin sijaan, ja kaakaojauheena käytin Dumle coco -jauhetta, koska sekin oli ainoa laatuaan. Mutta hyvää oli, ja onnistui mainosti näistä pienistä muutoksista huolimatta. Sopivasti oli kaikki sabloonatkin pitkin köökiä, joten sellaista käytin kakun koristeluun.
Nyt on kakku syöty ja ompelukoneliikkeestä saatu varapoljin siksi aikaa, kun laittavat alkuperäisen kuntoon.
Life goes on...
Mutakakku taitaa onnistua aina muuteluista huolimatta, ah se on niin hyvää! Minä näin paljon unta ompelemisesta...jokohan olisi aika ostaa se ompelukone hajonneen tilalle? (olen ollut ilman jo monta vuotta ja ikävä on!)
VastaaPoistaNo, onneksi, sillä yleensä minun keittiössäni ei onnistu mikään, jonka kanssa pitää olla liian tarkka :)
PoistaAlitajuntasi ihan selkeästi halajaa konetta... nyt kauppaan siellä, ja luovuus kukkimaan :))))
:)) Herkut auttaa aina :))
VastaaPoistaNo näin on :)
PoistaVoi ei ja onneksi vika ei ollut se suurin. Olet niin oikeassa, suklaa auttaa aina. -<3
VastaaPoistaOnneksi! Tässä jo googlailin uusia vastaavia koneita, ja hintahan on aikas makea:)
PoistaHyvä, ettei ollut itse koneessa vika, huh!
VastaaPoistaMutakakku vois olla sellainen arjen supersankarileivonnainen ♡
Me voidaan nimetä se arjen supersankariksi:)) Sopii mulle...
PoistaHyvä että koneessa ei sen isompaa vikaa lopen ollut! Kiitos mutakakun ohjeesta, laitoin heti ylös ja ajattelin testata jo tänään tai huomenna. :)
VastaaPoistaToivottavasti testaat, sillä on slurps, namskis... hyväääää!!!!
PoistaVoin niin kuvitella tuon turhautumisen tuossa tilanteessa. Onneksi herkut auttaa ja vieläpä noin hyvän näköiset <3
VastaaPoistaNäitä välillä tulee, näitä turhautumisia. Onneksi tässä selvittiin säikähdyksellä:)
PoistaSuklaa missä tahansa muodossa pelastaa tilanteen jos toisenkin! Kohta se oma poljinkin on entistä ehompi, hyvä että itse kone säilyi ehjänä!
VastaaPoistaJuuri näin! Sulkaa auttaa aina:)
PoistaMinulle kerrottu, että se on pannukakku joka auttaa, mutta siitä en ole koskaan pitänyt - mutakakku voisi olla toimivampi ;)
VastaaPoistaSä olet kuullut ihan väärin:))) Kyllä se on mutakakku, ainakin meillä, sillä pannari ei ole ollenkaan niin hyvää!
PoistaVoi kuinka suussa sulavaa herkkua, taatusti maistu :) ihanasti kuvioitu :)
VastaaPoistaOnneksi sait varaosaa ja pääset huristelemaan =)
Kyllä tuota konetta onkin vaan taas poljettu.... kohta on oma poljinkin korjattu:)
PoistaMutakakku on ihanaa <3 Sitä kun ottaa helpostikin ensin yhden palan ja sitten toisen jne ;) Aurinkoista keskiviikkoa :)
VastaaPoistaNoin juuri minulle kävikin... ensin yksi pala, sitten toinen ja kohta oli melkein puolikas kakkua hävinnyt:))
PoistaAurinkoa myös sinulle.
Suklaa auttaa moneen <3
VastaaPoistaIhan kaikkeen:))))
Poista