Minun piti lähteä tänään ystävättäreni kanssa parin päivän "Kotimaan-kesäloma-fiilistely"-reissulle. Pakkasin tavarat, pesin hiukset, piirsin iloisen naaman, ja kun olin lähdössä kasseineni päivineni, niin auto ei inahtanutkaan. Kiukuspäissäni kääntelin avainta virtalukossa, mutta ei se vaikuttanut muuhun kuin siihen, että tulin vain entistä kiukkuisemmaksi. Niinpä sitten suurieleisesti marssin takaisin sisään tekemään soittokierrosta, että matka peruuntuu.
Samaan aikaan poikani huuteli sohvalta, että "nythän sulla on sitten hyvää aikaa laittaa meille aamiaista". Pah - mitä vielä, minullahan oli paljon tärkeämpiä suunnitelmia tälle päivälle! Suuttumuksen kuitenkin mentyä ohi, aloin paistamaan kananmunia, viipaloimaan kurkkuja ja tomskuja, paahtamaan leipää ja kaivelemaan erimakuisia juustoja jääkaapista. Hän oli niin iloinen ja yllättynyt minun aamiaistouhuistani (meillä ei todellakaan tapahdu tällaista kovin usein), että kiitteli siitä muutamaan otteeseen ja kuuluvalla äänellä. Tuli oikein itsellekin hyvä mieli, eikä harmituksesta ollut enää tietoakaan.
Mitä tästä siis opimme?
1) Elämä ei aina mene niinkuin on suunnitellut
2) Arjessa on paljon pieniä asioita, joista voi iloita ja
3) (tärkeimpänä tietenkin) kannattaa laittaa usein aamiaista!!!
Kiva postaus, vaikkakin kurjaa, kun autosi teki temput!!
VastaaPoistaMonta hyvää asiaa taas opimme! Kivat vaatteet ja ihkut kengät sulle<3
Mukavia kesäpäiviä sinne ja toivottavasti saat autosi taas pian käyntiin:)
Kiitos, Sari:)
PoistaKukapa sitä nyt autoa tarvitsisi, kun on onnen avaimet muutenkin käsillä :)
Vaatteet on By Pia´silta ja kengät joskus 6 vuotta sitten ostettu Bostonin reissulta...
Mukavia ja kesäisiä päiviä myös sinulle.
Toivottelee, Frida
Frida, näytät kauniilta!:) Ei kun uutta yritystä putkeen!
VastaaPoistaKiitos, Taina <3 <3 <3
PoistaNäin juuri... Ja ihanaa alkanutta Heinäkuuta sinulle:)
Terkuin, Frida
Ensikerralla sitten ja paremmalla onnella. Toisen epäonnin on toisen onni vai mites se menikään. Jollekin kotiin jäämisesi oli selvästi iloinen asia :)
VastaaPoistaHeipsan hei..
PoistaJoo, ei tässä mitään kovin vakavaa päässyt tapahtumaan. Päinvastoin, sain itsekin pieniä ilonaiheitra ihan arkisista asioista:)
Terkuin, Frida
Yksi ilonaihe lisää: näytät upealta!
VastaaPoistaKiitos, kiitos, ihanainen <3
PoistaOih miten ihanista vetimissä olitkaan lähdössä! Hienosti käänsit tappion voitoksi. Kasvosi ovat iloiset ja kauniit lman yhtään viivanvetoa, muista pitää se mielessä Friidu ;-)
VastaaPoistaVoi sinua, ihana Nuppunen <3
PoistaKyllä sitä vaan tänäpäivänä muutamia viivoja tarvitaan ja huulikiiltoa - ei auta vastaan taisteleminen:)
Terkuin, Frida
Kaikesta huolimatta ihana postaus! :-) Ja kauniit kuvat! <3
VastaaPoistaSamaan olen itsekin törmännyt, monesti kannattaa se aamiainen nauttia, säästää monta kiukkua!
Mukavaa päivää! <3
Kiitos, Seija :)
PoistaJoo, ei parane jättää aamiaista väliin, näin se on:)
Mukavaa päivää myös sinulle,
Terkuin, Frida
Ihana aamu ollut teillä :)
VastaaPoistaKiitos ihanasta blogista, ihanista kuvista ja toivotaan aurinkoa kesään☆
Heippa Tanja
PoistaKiitos kauniista sanoistasi:))
Aurinkoa myös sinulle,
Toivotteleepi, Frida
Oih ja voih <3. Voin uskoa kuinka kurjalta varmasti tuntui! Kiva, että kuitenkin kiukku laantui ;).
VastaaPoistaMoikka moi...
PoistaJoo, ei ole kiukusta enää tietoakaan:)
Ihanaa kesäpäivää sinulle ja minille <3
Terkuin, Frida
Totta! Ihanan positiivinen postaus kaikesta huolimatta!
VastaaPoistahttp://villejalupiineja.blogspot.fi/
Kiitos, Marita
PoistaHyvä, että positiivisuus jäi päällimäiseksi mieleen:))
Terkuin, Frida