Perinteisesti minulle tulee aina pieni turkoosi kausi jossain vaiheessa vuotta. NYT SE ISKI!
Viime vuonna turkoosit levittäytyivät tyynyjen myötä sohville ja nyt se näköjään kotiutui vaatteiden muodossa.
Viimeviikolla, kun pähkäilin viikonlopun juhlavaatteiden kanssa, menin tilaamaan Ellokselta muutaman XL-kokoisen mekon ja sieltähän tuli tuo ihana, ilmava kesämekko. Sen ajattelin jättää kesägarderoobiini. Muut vaatteet saavat lähteä postipojan mukana takaisin.
Sitten tämä ihana, läpikuultava tunika - aah! Voitteko kuvitella, että löysin sen Espoontorilta, kun olin matkalla Postiin. Liike myy kaikkea itämaistyyppistä tavaraa, nippeliä ja nappelia... kaupan nimeä en valitettavasti muista. Mutta, sieltä tuo huuteli minulle... ja pääsi kuin pääsikin uuteen kotiin 15 eurolla! Ihan täydellinen! Ja mikä parasta: "one size fits all" eli menee meikäläisellekin - ei ole saumoja, mitkä kiristäisivät.
Hyvällä omatunnolla nämä hankin, sillä olen viimeviikon perjantaista asti touhuillut taas kirppis-projektin kanssa ja kolme säkillistä vaatteita on nyt tyhjennetty vaatehuoneesta, ja raahattu Mankkaan Akseliin muiden roinien mukana. Sinne lähti pitkän harkinnan jälkeen kaikki liian pienet vaatteet, joihin en ole mahtunut enää pariin vuoteen. Ajattelin, että jos joskus taas laihdun hoikemmaksi, niin palkitsen itseni sitten taas ihan UUSILLA vaatteilla... Täytyyhän siinäkin projektissa olla joku porkkana:)
Kuvien seassa vielä yksi omakuva viikonlopulta - tätä on kuulkaa retusoitu photosopilla yli puoli tuntia: ryppyjä on siloteltu, hampaita valkaistu ja löysin vielä hoikentavankin nappulan tästä koneesta. Jiihaa! Hauskaahan se on katsoa, kuinka kauniiksi sitä mahdollisesti muuttuisi plastiikkakirurgin vastaanotolla:) Retusoimaton kuva löytyy edellisestä postauksesta - in case teitä kiinnostaa.
Ihanaa pääsiäisviikkoa teille, darlings!
Ihania! Turkoosi sopii sulle varmasti hyvin :) Turkoosi iskee muhunkin! Koruissa viimeksi :)
VastaaPoistaHeipsan Jane
PoistaKiitos! Turkoosi kyllä sopiikin minulle (ainakin omasta mielestäni:)), vaikka pukeudunkin hyvin usein vain mustaan... kevät näköjään tekee tehtäväänsä täällä meikäläisen vaatekaapissa:)
Kaunis väri...
Terkuin, Frida
Aivan ihana väri tuo turkoosi! Mulla on tarkoituksena päästä turhista vaatteista eroon pääsiäisen aikana :). Kaikki pois mitä ei ole vuoteen käytetty ja sillä siisti! Ei enää tekosyitä, että "ehkä joku päivä". EI!!
VastaaPoista;D
Moikkelis moi
PoistaNo niin on - ihan syötävän ihana! Ai teilläkin on vaatekaapin raivaus-projekti meneillään:) Mulla on omien kanssa ollut tekosyitä kymmenen vuoden ajan, joten vuosi kuulostaa radikaalilta. Mutta joo - ymmärrän ihan täysin. Sitä paitsi tällainen projekti on niin puhdistavaa:)
Terkkuja sinne.
Frida
Turkoosi väri on ihana - menin jopa naimisiin turkoisessa hääpuvussa :)
VastaaPoistaMukavaa tiistaita
p.s. siipiä odotellessa :)
Moikkelis Sanna
PoistaVautsit... olet ollut ihanan rohkea:)
Kiva, kun muistutit... siivet ovat olleet valmiina hetken aikaa, mutta olen ihan tyystin unohtanut laittaa sinulle sähkistä... tulee... tulee...
Mukavaa tiistaita myös sinulle:)
terkuin, Frida
Ihania! Mullakin on iskenyt turkoosi kausi: koruissa tällä kertaa :)
VastaaPoistaHeipsan Johanna
PoistaTurkoosi on niiiiin kaunis. Mullakin yksi turkoosi helmikoru tekeillä täällä... toivottavasti saan sen valmiiksi:)
Terkuin, Frida
Oi oi, turkoosi on niin ihana väri! Kesä kesä kesä! :)
VastaaPoistaMoikkelis Melissa
PoistaNo niin on! Vitsit, kun sitä edes ruskettuisi oikein kunnolla, silloinhan turkoosi on ihan parhaimmillaan:)
Kesääää. kesääää täälläkin odotellaan...
Terkuin, Frida
No kyllä on ihanat! Ihana kesäfiilis , varmaan tosi kivat kesäkuumuudessa kun ei kiristä ja on kivan ohutta kangasta.
VastaaPoistaKiitos, Camilla <3
PoistaNyt on fiilis kohdallaan... enää odotellaan sitä lämmintä kesäaurinkoa:)
Terkuin, Frida
Ihania kesämekkoja, täytyypä mennä Elloksen sivuille. Kyllä noilla kelpaa kesällä käppäillä :)
VastaaPoistaHeipsulis hei
PoistaNää on ihania... nyt enää odotellaan sitä lämmintä kesälomaa Hangossa:)
Terkuin, Friidu
Ihanan freshiä! <3
VastaaPoistaKiitos, Hammi <3
PoistaKyllähän sitä pitää kesällä olla edes vähän jotain väriä, eikö?!
Vaikka yleensä pukeudunkin mustaan, niin onneksi aika ajoin joku väri hieman nostaa päätään meikäläisen mieltymyksissä:)
Terkkuja sinne, Frida
Niin raikkaan värisiä kuteita, ja voisin kuvitella värin todellakin sopivan sinulle.
VastaaPoistaHöh!!! Mikään vika ollut siinä orginaalissa kuvassa, upee mimmi olet. ♥
Mut joo, tunnustan, ikäkriisi painaa täällä päälle ja urakalla. ;)
Heipsan hei Tiina
PoistaNo niin on raikasta! Tulisipa kesä, ja aurinko ja lämmin ja, ja, ja...
Mä täällä katsos harjoittelen tuon photarin käyttöä. Kivaa touhua!
Mukavaa pääsiäisviikkoa sinulle:)
Terkuin, Frida
Turkoosi on ihana kesäväri etenkin ruskettunutta ihoa vasten. Tosi kauniita mekkoja/tunikoita olet löytänyt, sopii sinulle taatusti!
VastaaPoistaTäällä on myös tyhjennetty kaappeja urakalla. Tämän viikon projektina on vielä vaatekaappien järjestely-tyhjennysoperaatio. Ja eteisen naulakon talvitakit, pipot ja villahuivit joutaa ullakolle. Kesä tulee, ihanaa!
Moikka Anu
PoistaNiin on... nyt mulle vain tuli se mielikuva, kun palan kesällä ihan punakaksi ja sitten puen tuon turkoosin mekon päälle... Miltäköhän se näyttää:)))
Kivaa, että sullakin on kevät-raivausta siellä meneillään. Kyllä tulee niin hyvä fiilis, kun saa ylimääräisiä pois nurkista.
Ihanaa ja aurinkoista pääsiäisen odottelua sinulle, ihanainen.
Toivottelee, Frida
Ihania kesähepeneitä!! Voisin itsekin kokeilla turkoosia kesävärinä useamman vuoden tauon jälkeen. :)
VastaaPoistaEikös vain olekin, Essi:)
PoistaNyt tarvitaan enää kesä, aurinko ja biitsi:)
Terkuin, Frida
Turkoosi on täydellinen kesäväri, tykkään. Vielä kun sitä osaisi käyttää.. Jossain vaiheessa alkaa aina ujostuttaa, yleensä jo kaupassa.. :D
VastaaPoistaMoikka moi
PoistaMulla vähän sama juttu väripukeutumisen kanssa, mutta nyt ei onneksi alkanut ujostuttamaan... kesää odotellessa:)
Terkuin, Frida